Příběhy účinkujících 2018 - Slavnosti koni Kuks

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:


Zde postupně doplňujeme Příběhy účinkujících a řemeslníků,
se kterými se v neděli 1. 7. 2018 na Kuksu potkáte:Hřebci Petra Nývlta byli první chladnokrevníci, kteří se při Slavnostech koní na Kuksu představili - bylo to v roce 2008. Od té doby jsou ozdobou každého ročníku této akce. Právě oni letos shlíží z plakátu a přivádějí na Kuks další těžké pracanty, aby zde ukázali všechny podoby nádherného chladnokrevného světa.
Rodinu Nývltových nám blíže představila dcera Monika loni v tomto hezkém povídání. Letošní Moničin příspěvek představuje hřebce, na které se můžete těšit první prázdninovou neděli na Kuksu.


Dobrosrdečný Mišák a trpělivý Martin Kvapil - dvojice, která na Kuks už poněkolikáté přijede ukázat klidnou povahu chladnokrevných obrů. Mišák celý den rozvážně prochází mezi lidmi, zastaví pro každé pohlazení, občas někoho nechá vyškrábat se na svůj široký hřbet, když je potřeba figurant pro ukázku kováře nebo koňského zubaře, ochotně se ujme i této role. Martin vám zase odpoví na každou zvědavou otázku...třeba jaký je život s koněm, který je členem rodiny a nejbližším přítelem.
Takhle se vám představili loni. A letos? Letos pro vás chystají překvapení.Že koňského siláka může vést i ženská ruka přijede ukázat Kuba - kůň, který měl štěstí, že potkal Veroniku a její dceru Martinu Královou. Kuba bude mít na Kuksu podobnou roli jako Mišák - být blízko vás a nechat se obdivovat. Po ukázkách, jak zvládá své pracovní začátky při práci s kládou a svou sílu v těžkém tahu dojde možná i na kování...které Kuba ovšem nerad.
Martina, která je studentkou 2. ročníku České lesnické akademie, si pro diváky na Kuksu připravuje povídání o chladnokrevnících a jejich využití pro práci v lese.
Fotografie dokáže zastavit čas, zachytit kouzlo okamžiku i detaily, které bez ní oku uniknou. Nemůžeme být všude a vše vidět na vlastní oči...a přesto to díky fotografii spatříme. Svá zachycení koňské krásy, života a práce vám na Kuks přinesou fotografové, jejichž srdce a objektivy patří koním.Jako první z fotografů na Kuksu představujeme Lenku Stříbrnou a její fotovýstavu s názvem "Koně z naší republiky". Proč toto téma? Dočtete se zde v Lenčině Příběhu.


Rita Tučková se ve svém projektu 12 statečných aneb jak se tahá na Broumovsku věnuje těžké práci chladnokrevných koní a kočích v lese.

Jak se upravují koňské zuby, proč je to potřeba a jaký je vlastně profesní život koňské zubařky? To se dozvíte od Katky Kuchyňkové, která za námi přijede na Kuks, aby se po roce znovu podívala na zuby chlaďase Mišáka.

Další ženou s nečekanou profesí je Marta Novotná. O její lásce ke dřevu si přečtěte na jejím webu Dřevořezby z Ráje. Na Kuks přiveze svá díla a dílka k prodeji, ale hlavně jednu koňskou hlavu vytvoří během dne přímo před vámi. Tentokrát to bude - jak jinak - hlava chladnokrevníka.Práskání bičem napříč časem nebo Miniškolička práskání bičem - takto nazývá některé ze svých projektů spolek Keltoviny. Na Kuksu jste si s nimi mohli naučit umění práskání bičem už loni. Ačkoli přijedou až z dalekých Českých Budějovic, uvidí se s vámi na Kuksu rádi i letos. Nenechte si tedy ujít možnost naučit sebe či své děti pořádně prásknout...
Stejně jako v minulých letech Vás celým dnem bude provázet i úžasná moderátorka a místní rodačka, půvabná Marcela Robková, která nejen že je spjata s místem akce, ale i s láskou k jezdectví. Ostatně jak sama říká: „Když se mě někdo zeptá, proč pracuji jako moderátorka, odpovídám, že nepracuji, ale že je to můj koníček.“
Loni jsme Vám Marcelu představili v tomto Příběhu, letos Vás odkážeme přímo na její web, facebook nebo instagram.Nemáš ještě plán na první prázdninovou neděli? Tak přijeď do Kuksu!
Koně a barokní nádherné prostředí! Právě o tom jsou Slavnosti koní, historie a řemesel na Kuksu.
A já jsem rád, že si i letos odskočím z obrazovky televize Prima do regionu, ze kterého pocházím a rovnou Vás provedu skvělým programem této akce. Už teď Vám můžu slíbit fotky a videa ze zákulisí této slavnosti, stačí sledovat moji facebookovou stránku Josef Mádle – moderátor! Těším se na Vás!
Příběh o sobě nám Pepa Mádle, pro nás Chosé :-), vyprávěl loni takto.


Z Mokré u Opočna za námi přijedou zástupci Ostrova Naděje. Více se ze slov Lenky Sodomkové dozvíte zde.


Křtiny hříbátka jsou zahaleny tajemstvím. Které ze svých letošních tří hříbátek přiveze na Kuks Petra Horváthová, chovatelka slezských noriků? Dorotku, Barborku nebo Stázku? Pořádně si pročtěte povídání o nich a na facebooku si tipněte, kterou kobylku nakonec Petra vybere.

Haflingové z Pony farmy Úhlejov se vám předvedou romanticky v ukázce nazvané "Nadýchané pas de deux" a sportovního ducha ukáží ve "Skokovém pas de deux". Mezi jejich ukázkami je můžete vyhledat pro popovídání s jejich jezdci - vyptat se na podmínky dětského tábora, možnost strávení dovolené v jejich penzionech nebo třeba členství v jejich jezdeckém klubu. Více o možnostech vyžití na Pony farmě najdete zde.
Ďábelské spřežení Honzy Janovského, složené z hnědáků a vraníků, přijede na Kuks s pozvánkou. Kam že? No přece do Pekla, kam jinam :-). Na zapřahání takové čtyřky musí být zajímavý pohled, však uvidíte, až si Honza na chvilku ze spřežení vypřáhne koně k ukázce těžkého tahu. Kde všude můžete potkat Inspektora, Milana, Tamira a Fenota se dočtete zde.
Lesní správa Dvůr Králové nad Labem připravila pro děti prožitkový chodník, zvukové pexeso, hmatové pytlíky, poznávání přírodnin i noru k prolézání. Více o Lesní správě zde. 
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky