Pavla Kašparová žije koňmi v práci i doma - Slavnosti koni Kuks

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Pavla Kašparová žije koňmi v práci i doma


Pavla Kašparová absolvovala poprvé vystoupení v dámském sedle před deseti lety právě na Kuksu...a letos bude na Kuksu poprvé vystupovat v sedle své vlastní starokladrubské klisny, černé Moncady.
(...z vyprávění Pavly o starokladrubských koních, milované Moncadě a nakonec i o své cestě ke koním)


STAROKLADRUBŠTÍ KONĚ
Starokladrubský kůň je nejstarší české plemeno a český chovatelský unikát, jehož původ sahá až na začátek novověku. Jde o teplokrevné plemeno vzniklé na podkladě starošpanělské a staroitalské krve. Patří k tzv. barokním rasám. Současní koně mají evidované předky až do pol. 18 století a tvoří 4 bílé a 4 vrané kmeny. Typickým znakem je klabonosá hlava s výrazným živým okem, vysoko nasazený klenutý krk, méně znatelný kohoutek, široký hluboký hrudník, strmější lopatka umožňující elastické kadencované prostorné chody s vysokou akcí hrudních končetin v klusu. Dříve bylo několik barevných variant a od 18 století pouze v bílé a černé.Basilišek s Ing. Karlem Dvořákem na Kuksu

MONCADA -– 25
narozena 22. 4. 2012
matka Montilla
otec Siglavi Pakra Basilika (zvaný Basilišek)

V minulosti jste měli možnost jejího otce Basiliška vidět na slavnostech koní Kuks v několika různých sedlových ukázkách.

Pavlina MoncadaKlisna je klidné povahy. Je hodná, pracovitá a připravuji ji do drezurního a dámského ježdění. Moncada je narozena v NH Kladruby ve Slatiňanech. Absolvovala jak výcvik pod sedlem tak v zápřeži. Po té jsem si ji odkoupila. Moncada je u mě zatím krátkou dobu, ale každým dnem mi dokazuje, že jsem udělala správně. Dělá mi radost na krátkých i dlouhých vyjížďkách, sveze a poslouchá na slovo mého pětiletého syna a na hodině s trenérem poslouchá jak hodinky. Je mým zlatíčkem.

O MNĚ
Jmenuji se Pavla Kašparová, pracuji v Národním hřebčíně Kladruby již 11 let. Starokladrubští koně mě okouzlili svou klidnou a mírnou povahou. Má práce je také mým koníčkem. Právě na Kuksu jsem absolvovala své první vystoupení v dámském sedle.

Jezdím od svých 12 let, kdy se mnou moji rodiče museli mít trpělivost a vozit mě za koňmi. Ve svých 15 letech se mi podařilo usmlouvat rodiče a jeli jsme koupit mého vysněného vlastního koně. Po dlouhém hledání se tím vyvoleným stal tehdy 4letý americký klusák Alcatraz, kterého jsme odkoupili z hrozných podmínek. Alcatraz sice musel snášet mé rozmary, ať už to bylo vyjetí na skokové či westernové závody, celodenní či týdenní túry a vození dětí, ale vše dělá s velkou chutí a vděčností. Tolik dětí, co na něm jezdilo a naučilo se jezdit, by nešlo ani spočítat. Jeho trpělivost je nekonečná. Stále je ve skvělé kondici a věřím, že se u mě dožije krásného a klidného stáří. Postupem času do naší rodiny přibyly ještě dvě klisny.Tenhle pohled pomohl rozhodnout

Když jsem v práci dostala na obsednutí jako každý rok novou kobylku, a začala jsem s Moncadou více pracovat, uvědomila jsem si, jak moc je podobná, mému milovanému Alcatrazovi. Ať už chováním, pohledem, ale i řešením krizových situací. A proto, když byla nabídnuta k prodeji, moje volba byla jasná.
Musím ji mít! :-)


A cesta k Pavle? Nejlépe e-mailem capi.8@seznam.cz.

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky